اثر گذاری نماز

این سوال که چرا نماز اثر لازم را در ما ندارد؟

ویا اینکه چه کنیم تا آثار نماز را در زندگی خود حس کنیم ؟از سوالات رایجی است که بسیاری از مردم می پرسند وبه دنبال پاسخی برای آن هستند .از مجموع ایات وروایات ، بر می آید که نمازها از نظر اثرگذاری بر سه قسم است :

1-نمازهای بی اثر : نمازهایی که مهر باطل برروی آنها نقش می بندد .نمازی که خود نمازگزار هم به آن اعتقاد نداردوآن را به عنوان وظیفه انجام نمی دهد مانند نمازی که به جهت دیدن دیگران (ریا ) خوانده می شود وبه محض دگرگون شدن شرایط وبر هم خوردن اوضاع ، دیگرنه  از نماز خبری استو نه از نماز گزار .

2- نمار با اثر کم یا متوسط : عمده نماز ها این گونه است . نمازهایی که بدون خشوع وخضوع ، بدون مراعات شرایط ، بدون رعایت آداب باطنی وعرفانی و غیره خوانده می شود .

3- نماز پر اثر : نمازهای نابی که بوسیله انسان های خالص اقامه می شود . این نماز بهترین وسیله برای قرب به خدا،جامع ترین مظهر عبودیت وبندگی وکامل ترین نمونه شکر وسپاس گذاری است . این نماز عامل نیرومند وموثری است در اصلاح حال فرد وجامعه وعبادتی است که از جهت تربیت وسازندگی به راستی ، بی نظیر است .این نماز آدمی را از وقفه ، رکود وجمود به حرکت ، جنبش و پیشروی وا می دارد و از جهل و نادانی به سوی علم ، واز غفلت وناآگاهی به سوی بیداری وآگاهی سوق می دهد

این ها در صورتی است که نماز گزار ، درست نماز بخواند ، مراقب آداب ظاهری وشرایط معنوی آن باشد و از آثار ونتایج بزرگ نماز برخوردار شود .

بی اعتنایی به نماز وتوجه نکردن وعدم رسیدگی به آن ،سبب شده که نماز امری ساده ، بی ارزش وپیش پا افتاده شناخته شود وگروهی آن را کاری بی فایده وعملی بی اثر در زندگی خود بدانند وحتی کار به جای برسد که عده ای بگویند نماز چه اثری در زندگی دارد .

نماز باید با فهم ومعرفت خوانده شود . برای این منظور چند گونه دستور العمل آمده است.

/ 7 نظر / 16 بازدید
علیرضاموسوی تبریزی

سلام علیکم. اینکه فرموده اید:چرا نماز اثر لازم را در ما ندارد؟ بایدبه این نکته توجه نمودکه دستورات اسلام منحصربه نمازتنهانیست!بلکه مجموعه اوامرونواهی خداوندی که ازقرآن واهلبیت علیهم السلام به مارسیده رادین اسلام گویندحتی قاعده قبح وحسن ذاتی افعال ازآن مقوله بوده ولذااگرکسی به تمام آن ارزش های دینی پایبندباشدخواهددیدکه چگونه نماز،که یکی ازآن دستورات است اثرات مثبته در روح وجان وجسم آدمی خواهدگذاشت ومایه تقرب الی الله ورحمت ایزدی دردنیاوآخرت خواهدشد رب صل علی محمدواله وسلم.

داشـ ـح ـسـ ـن

بنام او وسلام دمتگرم مشتی، امیدوارم دست و پنچت همیشه از این جور چیزا بنویسه..... مطمئنا بی جهت نبوده که نماز رو ستون دین خووندن، پس اسراری داره که بید بهش پی برد...... پاینده باشی در پناه حق یا علی

محمد حسین

سلام وبلاگ خیلی خوبی دارید اگر قابل دونستید من را با نام سیدالشهدا علیه السلام لینک کنید و به من خبر دهید تا شما را با افتخار لینک کنم.

مهدی

خداوندا نماز ما را از نمازهای پراثری قرار ده که در آن تور ا بینیم و غیر تو را احساس نکینم سلام برادر محترم خوب هستید خسته نباشید ازاین همه مطلب خوب و مفید که مینویسید خداوند به شما جزای خیر عطا کند که باعث میشوید ما یادمان باشدنماز امری ساده و بی ارزش نیست و تکرار آن نباید آنرا برایمان عادی گردانده باشد موفق و موید باشید التماس دعا

خادم سیدالشهدا

سلام دوست گرامی و بزرگوار...................... با مطالب جدید بروز هستم تشزیف بیارین.

زینت

سلام نماز تکمیل کننده شخصیت والای انسانیست موفق باشی یا زهرا